Historie » Ročník 2010

Ročník 2010

XVII. ročník Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena:
triumf lotyšské krásky a české tvůrčí improvizace

Zaplněná opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie aplaudovala v posledním sobotním říjnovém podvečeru laureátům XVII. ročníku Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena. Vítězem týdenního prestižního mezinárodního klání téměř čtyřiceti účastníků z desíti zemí se stala lotyšská varhanice Liene Andreta Kalnciema (28 let), která současně získala i Cenu Nadace Česky hudební fond za nejlepší interpretaci dvou skladeb Petra Ebena.

Cenu za nejlepší výkon v tvůrčím oboru improvizačním si odnesl Přemysl Kšica z Prahy (28 let), který se stal rovněž držitelem 2. ceny v interpretační části soutěže. Třetí cenu získal maďarský varhaník Péter Dobszay (19 let). Soutěž uspořádalo město Opava a byla volně přístupná opavské veřejnosti.

Vítězka soutěže takový úspěch nečekala. „Organizace soutěže i soutěž sama byly výborné. Já jsem příjemně zaskočena, protože pro mě to byla úplně první varhanní soutěž v mém životě. Hraji na klavír a doposud jsem soutěžila jen ve hře na klavír. Opava pro mě byla prvotní příležitost, počáteční bod v mém varhanním působení. A byl to úžasný a motivující začátek,” řekla Lotyška Liene Andreta Kalnciema.

„Přijel jsem sem podruhé. Poprvé jsem zde byl před dvěma lety a soutěžil jsem v mladší kategorii. Je to pro mě velký úspěch, že jsem byl ohodnocen mezi třemi nejlepšími hudebníky,” komentoval výsledky maďarský talent Péter Dobszay. Stejně tak Přemysl Kšica už v Opavě byl, a to před osmi lety.

Letošní ročník charakterizoval rekordní počet účastníků, vyrovnané hudební výkony a zájem mezinárodní varhanní scény. Předseda sedmičlenné mezinárodní poroty, slovenský varhaník a pedagog, profesor Ferdinand Klinda ocenil ve svém závěrečném hodnocení nejen výjimečné interpretační dovednosti mladých varhanních talentů, ale i progresivní koncepční řešení a propoziční repertoárové vymezení tříkolové opavské soutěže. „Právě šíře stylového záběru varhanní literatury téměř čtyř století a vhodné tři opavské nástroje pro odpovídající dobovou interpretaci se staly hlavní motivací letošního mimořádného zájmu o opavské soutěžní klání varhaníků do třiceti let,” říká jeden ze členů přípravného výboru Jiří Čech.

Soutěž nese jméno význačného hudebníka Petra Ebena a hned úvodní koncert polského varhaníka a člena soutěžní jury Józefa Serafina ve výroční den Ebenova úmrti (24. 10. 2007) připomenul stěžejními částmi z autorova cyklu Job tohoto velkého tvůrce české moderny. „Skladatelovo dílo znělo i v programech finalistů ve třetím kole a na koncertě laureátů; zde bylo zajímavé sledovat, kolik možností v interpretačním ztvárnění Ebenova díla každému varhaníkovi nabízejí a jak rozdílně k nim jednotliví interpreti přistupují. Vždyť právě Ebenův niterný vztah k opavské varhanní soutěži byl tím nejnosnějším impulzem pro začlenění mistrova jména do záhlaví dnes již renomované evropské soutěže,” říká varhaník a pedagog Jiří Čech.

„Kontinuita sedmnácti ročníků opavské Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena svědčí o tom, že se měření interpretačních dovedností mladých varhanních talentů stalo pravidelně ve dvouletých časových intervalech už tradiční součástí nejen kulturního dění v naší slezské metropoli, ale i nosným základem rozvoje varhanní kultury v mezinárodním kontextu,” shrnuje letošní ročník organizátor soutěže, dramaturg městských kulturních akcí Petr Rotrekl.

Kalnciema Liene Andreta (Lotyšsko) - 1. cena

Kšica Přemysl (ČR) - 2. cena, vítěz Soutěže Improvizace

Dobszay Péter (Maďarsko) - 3. cena

Mezinárodní porota a organizační výbor soutěže při audienci u náměstka primátora Mgr. Jaroslava Horáka na opavské radnici. na fotce zleva: Petr Čech (organizátor); Jiří Čech (organizátor); Ferdinand Klinda, Slovensko (předseda poroty); Jon Laukvik, Norsko (člen poroty), Johannes Geffert, Německo (člen poroty), Józef Serafin, Polsko (člen poroty), Susan Landale, Francie (místopředsedkyně poroty), Jaroslav Horák (náměstek primátora Statutárního města Opava); Věra Heřmanová, ČR (členka poroty); Irena Chřibková, ČR (členka poroty), Tomáš Thon (organizátor); Mário Sedlár (organizátor); Petr Rotrekl (organizátor)

KE STAŽENÍ - ROČNÍK 2010

© 2019 Církevní konzervatoř Německého řádu