Martin Kubát, Dipl. spec.

kubat[zavináč]konzervator.cz

Martin Kubát (*1975 v Ústí nad Orlicí) je profesionální varhaník z východních Čech. Svoji profesionální dráhu započal na českobudějovické Konzervatoři, kde absolvoval obor hra na varhany (prof. M. Svobodová) a dirigování (prof. K. Fráňa a P. Chromčák). Svá studia rozvíjel na mnoha mistrovských kurzech s předními evropskými varhaníky (D. Roth, H. Hasselböck, E. Koimann, M. Sander, P. Eben a další).

K jeho největším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní varhanní soutěži v Mülheimu an der Ruhr a 1. cena na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě - varhanní improvizace.
V letech 1994 - 2000 působil jako katedrální varhaník v Českých Budějovicích, od roku 2000 vyučuje varhanní improvizaci a liturgickou hru na Konzervatoři v Opavě.
Jako člen redakční rady časopisu Varhaník působí od května 2008.

Jeho koncertní činnost je velmi bohatá, ročně přes dvěstě vystoupení. Vedle klasických varhanních koncertů se specializuje na výchovné pořady s varhanní hudbou pro žáky zejména základních a středních škol na různá témata /J.S.Bach, O píšťalových varhanách, České baroko, Průřez Českou varhanní tvorbou apod./. Je zakladatelem Mezinárodního varhanního festivalu v Českých Budějovicích a spolupořadatelem Varhanního léta na Lipně. Umělecky spolupracuje se sólistou opery Slezského divadla v Opavě MgA. Zdeňkem Kaplem.

Pravidelně pořádá kurzy "Improvizace v liturgii" pro kostelní varhaníky (Jihlava, Litomyšl, Počátky) a komponuje drobné varhanní skladby pro použití v liturgické praxi. Je členem hudební sekce při Liturgické komisi královéhradeckého Biskupství a varhaníkem ve farnosti Dolní Újezd u Litomyšle.

www.mkvarhanik.cz

© 2003-2018 Církevní konzervatoř Opava