Duchovní a charitativní činnost

"Neměli bychom si namlouvat, že musíme činit obrovské věci. Stačí malé, ale s obrovskou láskou." Matka Tereza

LITURGIE A LITURGICKÁ HUDBA

Významnou součástí vzdělávacího programu Církevní konzervatoře Německého řádu je liturgická praxe. Ta probíhá ve dvou podobách: jako kolektivní výuka v předmětech Liturgická hudba a Praktikum liturgické hudby, ve kterých se studenti seznamují teoreticky i prakticky se všemi aspekty hudebního působení při katolické liturgii, a jako pasivní nebo aktivní účast při studentské bohoslužbě. Bohoslužba se koná jedenkrát týdně, účast je povinná pro studenty všech ročníků. Od 3. ročníku se studenti účastní aktivně jako varhaníci, zpěváci a sbormistři.

Při těchto bohoslužbách bylo provedeno mnoho významných děl chrámové literatury (např. G. P. da Palestrina - Missa brevis, C. Monteverdi - Missa da capella, W. A. Mozart - Kyrie d moll a další).

Pravidelně bývají slouženy mše svaté v latinském jazyce, při kterých zpívá gregoriánská schola Bonifantes Opavienses.

DUCHOVNÍ ČINNOST

Pravidelné mše svaté za aktivní účasti studentů konzervatoře se konají ve středu v 9.00 hod. v řádovém kostele Povýšení sv. Kříže na Matiční ulici v Opavě, který slouží jako školní kaple a nachází se v areálu konzervatoře. Bohoslužby celebruje spirituál školy v součinnosti s dalšími duchovními, kteří jsou k celebraci přizváni jako hosté. 


HISTORIE KOSTELA Povýšení SV. KŘÍŽE

Stavba kaple mateřince Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské v prostoru dnešní Matiční ulice byla započata kolem poloviny 19. století. Již dříve se opavský lékař Leopold Heiderich rozhodl přestavět zrušený klášter františkánů na rohu Ostrožné a Beethovenovy (dřívější Klášterní) ulice na městkou nemocnici, kterou později začal podporovat rovněž Řád německých rytířů. Následně se město dohodlo s velmistrem řádu arcivévodou Ferdinandem d´Este, že zde službu budou konat právě sestry Panny Marie Jeruzalémské a obnoví se tak ženská odnož tohoto řádu v Opavě. Hned vzápětí v letech 1841–1842 začala pod vedením řádového architekta Antona Onderky výstavba nové klášterní budovy přilehlé k Heiderichově nemocnici. Klášter byl spojen s kaplí skrze kruchtu s varhany, která tak díky přístupu přímo z řeholní budovy sloužila řádovým sestrám, na rozdíl od spodní části liturgického prostoru vyhrazeného pro veřejnost.  

Stojí rovněž za připomenutí, že ještě než byla městská nemocnice na tomto místě na přelomu 19. a 20. století zrušena a přenesena do nového komplexu na Olomoucké ulici, byla v roce 1883 nedaleko zřízena vlastní nemocnice řádu německých rytířů na Popské ulici. Místo, kde byla poskytována bezplatná zdravotnická péče chudým, je dodnes známo pod názvem U Rytířů.

V poúnorovém období roku 1948 byly sestry vystěhovány a prostor byl v užívání řádu boromejek. V osmdesátých letech vyšlo nařízení k likvidaci kaple, zařízení svatostánku se ale podařilo převézt a zachránit. Oltář byl například ukryt v Melči. Změna přišla až s událostmi po roce 1989, kdy byl klášterní majetek vrácen řádu Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské (nebo Sestry Německého řádu). Proto se pro ni ujalo zlidovělé označení kaple sv. Kříze u rytířů, či kaple Povýšení svatého Kříže.  Oprava kaple spolu s restaurací soch a oltáře byla ukončena roku 1994 a ve stejném roce pak byla kaple slavnostně vysvěcena a otevřena.

Rektorátní kostel slouží v současnosti také studentům Církevní konzervatoře Německého řádu v Opavě, kteří prostor využívají nejen pro liturgickou praxi, ale také k pořádání koncertů. Konají se zde slavnostní školní akce jako např. předávání maturitních vysvědčení a absolventských diplomů. Prostor kúru slouží jako malá výstavní galerie o historii školy a řádu.                                          O kostel se v součinnosti s rektorem kostela stará v rámci svých možností také CKNŘ a společenství věřících. Rektorem kostela Povýšení sv. Kříže, spirituálem a vyučujícím na CKNŘ je P. ThLic. Mgr. Norbert Jan Maria Hnátek OT, který má na starosti také římskokatolickou farnost Opava-Kylešovice. Proto je celá řada pastoračních aktivit společná, doplňující se.


Spirituál školy

P. Mgr. Norbert Jan Maria Hnátek, Th.Lic.
P. Mgr. Norbert Jan Maria Hnátek, Th.Lic.
spirituál školy

KONZULTAČNÍ HODINY SPIRITUÁLA ŠKOLY

Po, St 10.35 – 10.55 hodin
Čt, Pá 9.50 – 10.35 hodin (po telefonické domluvě)


DUCHOVNÍ PODPORA SPIRITUÁLA ŠKOLY

Patronátní farnost Německého řádu farnostkylesovice.cz 


CHARITATIVNÍ ČINNOST ŠKOLY

Charitativní činnost konzervatoře dotváří obraz školy, která věří, že smysluplné projekty, v podobě různých forem pomoci druhým lidem, mají svůj význam a smysl.

Jádro pomoci konzervatoře lze rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří charitativní sbírky. Podporujeme několik charitativních organizací, kterým naši studenti pomáhají s prodejem sbírkových předmětů, jejichž výtěžek je určen na pomoc handicapovaným dětem, dětem bez rodiny a jinak postiženým spoluobčanům.

Sbírkové charitativní akce

  • charitativní akce „Sluníčkový den“, Nadační fond Rozum a cit, výtěžek z prodeje keramických sluníček slouží na podporu dětí v náhradních rodinách a opuštěným dětem
  •  charitativní akce Český den proti rakovině („Květinový den“), výtěžek z prodeje kvítku měsíčku lékařského se stužkou je zaslán fondu ARCADIA Praha, spol. s r.o.; sbírka slouží k získání finančních prostředků na nádorovou prevenci, podporu onkologické výchovy, výzkum a vybavení onkologických center
  • celorepubliková akce Projekt Šance věnovaná „dětem ulice“, výtěžek z prodeje propisek je věnován na děti bez domova, zneužívané děti, a to formou tzv. pracovních dílen
  • charitativní akce „Den, kdy svítí světlušky“, výtěžek ze prodeje sbírkových předmětů (magnetky, náramky, přívěsky) slouží na pomoc nevidomým (na speciální pomůcky, osobní asistenci atd.)
  • charitativní akce „Svátek s Emilem“, výtěžek z prodeje sbírkových předmětů (přívěsky, gumy) je věnován na podporu handicapovaných sportujících dětí

Druhou částí charitativní činnosti školy jsou návštěvy studentů v domovech pro seniory, dětských domovech, nemocnicích a podobných zařízeních. Jedná se o akce spojené s pěveckým a hudebním vystoupením, které si studenti připravují pod vedením svých pedagogů.

Věříme, že i hudba léčí, proto ji chceme přinášet hlavně tam, kde můžetoto poslání plnit. 

Kontaktní osoba pro charitativní sbírky:

PhDr. Šárka Čížková
PhDr. Šárka Čížková
vedoucí DM, vychovatelka, výchovná poradkyně